Co na rozlučku se svobodou?

Co je rozlučka se svobodou?

Jde o oslavu, která je věnována hlavně ženichovi nebo nevěstě. Je konaná pro kamarády a kamarádky a ti se musí snažit, aby si ji snoubenci pořádně užili. Z rozlučky se stala oblíbená tradice. Je to akce, jejímž cílem je pobavit se, užít si společný čas s blízkými lidmi a symbolicky se rozloučit se svobodou před vstupem do svazku manželského. Jde o akci, kdy již nestačí popíjet a držet se přízemně. Dnes jsou v oblibě originální programy, které zahrnují různá překvapení, hry, úkoly, nápady. Rozlučka má být plná legrace a veselí. Dříve byla rozlučka spíše doménou mužů. Dnes ji s nadšením pořádá i budoucí nevěsta se svými kamarádkami. Rozlučka může mít mnoho podob.

tipy_na_svatbu_cover 2

Co obnáší naplánování rozlučky?

Nejdříve je potřeba si stanovit plán rozlučky. Musíte znát seznam hostů, datum a místo rozlučky – naplánujte datum s předstihem a zarezervujte místo konání včas, zvolit samotný program.


Kdo organizuje rozlučku se svobodou?

U rozlučky neplatí žádná jasná pravidla, proto není nijak stanovené, kdo nese zodpovědnost za organizaci. Při její organizaci by se mělo ale přihlížet především k přáním nevěsty či ženicha. Zpravidla rozlučku organizuje svědkyně či svědek, které si nevěsta nebo ženich vyberou. Většinou jde o nejlepší kamarády, sestru či bratra. Osoba organizující rozlučku by se měla s nevěstou či ženichem dobře znát a podle toho zvolit vhodný program. Takový člověk totiž nejlépe odhalí skutečné přání nevěsty či ženicha. Organizátor musí zkoordinovat skupinu lidí, kteří se možná ani neznají. Má vymyslet program, vybrat finance, pokud je potřeba vyřešit transport, zařídit místo na party a postarat se o to, aby si to nevěsta či ženich opravdu užili. Není-li si organizátor rozlučky stoprocentně jistý, může nevěstu či ženicha požádat o seznam lidí, které by na rozlučku chtěli pozvat. Případně si může nechat poradit také se zábavou, i když ta by podle obyčejů měla být spíše překvapením.


Co když se lidi v rozlučkové skupině vůbec neznají?

V takovém případě je nejlepší připravit denní nebo případně podvečerní týmově orientovaný program, který všechny spojí a naladí na stejnou vlnu. Tyto zážitky mohou posloužit jako odrazový můstek pro celý rozlučkový večer.

67 cover-tipy-2021-

Jak by měla vypadat rozlučka se svobodou?

Rozlučka se svobodou by v ideálním případě měla probíhat celý den (respektive odpoledne) až do večera. Během dne může přijít na řadu nějaký výlet či jiná zajímavá aktivita, večer se pak společnost přesune do baru nebo například na zahradu a loučení se svobodou se pořádně zapije.

Nevěsta a ženich by se se svobodou měli loučit každý zvlášť, přičemž zábava na pánské a dámské rozlučce se svobodou bude asi trošku jiná. To neplatí v případě, že nevěsta a ženich mají společné přátele. V takovém případě se rozlučka dá uspořádat najednou, s ohledem na přání ženicha i nevěsty. Ať už bude rozlučka se svobodou rozdělená na pánskou a dámskou, nebo se odehraje společně, nevěsta a ženich by během bujarého rozlučkového veselí měli být náležitě označeni. 


Kdy zorganizovat rozlučku?

Rozloučení se svobodou se připravuje s předstihem. Nedoporučuje se ji konat těsně před obřadem. Většinou se rozlučky konají týden až dva před samotnou svatbou. 


Kdo platí rozlučku se svobodou?

Tento fakt je závislý na tom, kde se daná akce koná a v jakém duchu bude pojata. Pokud se bude jednat o grilovačku či posezení s přáteli na zahradě či jiném soukromém místě, pohoštění by měla hradit nevěsta či ženich. Pozvaní hosté by na oplátku měli přinést drobný dárek. Jestliže se kamarádi a příbuzní nedomluví jinak, rozlučku se svobodou platí budoucí novomanžel/ka. Pakliže se rozlučková party odehraje přímo u samotného novomanžela či novomanželky, potom jdou všechny výdaje na něj, na ni. V případě, že je rozlučka naplánována někam do baru nebo restaurace, budoucí novomanžel/ka platí jídlo a první rundu alkoholu. Zábava během rozlučkového dne se může rozpočítat na všechny účastníky, není to však pravidlem. Záleží na ochotě účastníků a samozřejmě také na vztazích mezi nimi. Všechny tyto náležitosti řeší organizátor akce.


Jaký zvolit program?

Záleží především na tom, jací nevěsta či ženich jsou a jakému druhu zábavy dávají přednost. Organizátor akce by s tím měl počítat a nenutit jim druh zábavy, který sami nevyhledávají. Je důležité, aby si rozlučku užili především snoubenci, vždyť právě oni se symbolicky loučí se svobodným životem. Celou akci lze pojmout jednoduše jako setkání s přáteli bez konkrétního programu, pak je ale riziko, že by mohla zábava v průběhu večera váznout. Proto je vždy lepší mít pro jistotu připravenou například nějakou hru nebo kvíz, kdy musí například nastávající nevěsta/ ženich plnit různé úkoly. Rozlučka se svobodou může mít neomezeně mnoho podob.


Formy rozlučky:

Zážitkové odpoledne s navazující večerní zábavou
Dvoudenní nebo víkendová rozlučka
Zahradní, grilovací party


Tipy na zážitek, program:

Ochutnávka jídel
Ochutnávka nápojů
Bowling
Motokáry
Rafty
Plavba na lodi
Karaoke
Kulečník
Fotbálek
Let balónem
Striptýz
Společné vaření
Túra
Golf
Wellness
Únikové hry
Piknik
Turistika
Pobyt na chatě/ chalupě
Degustace vín
Koncert/ festival/ kulturní zážitek
Škola vaření
Diskotéka, klub
Pronájem limuzíny nebo závodního auta
Na vodu, do kempu či do přírody pod stan
Výlet
Surf Aréna
Laser game
Barmanský večer
Bobová dráha
Exkurze do pivovaru
Kosmetické odpoledne/ večer
Lanový park
Let balonem

Častý a dobrý tip je také unesení ženicha/ nevěsty do zahraničí. Tzn., že například parta 4 osob se ocitne na týden třeba na Ibize. Pozor, pokud budete chtít unášet trošku dál, musíte si propočítat navíc i dobu letu. Příkladem může být Thajsko.


Rozlučka se svobodou pro nevěstu

Berte v potaz, že pro těhotnou nevěstu se hodí jiné akce než pro netěhotnou. Stejně tak, pokud snoubenci nemají rádi přírodu nebo vodu, asi je zklamete túrou nebo rafty.

Pořádáte-li rozlučku se svobodou pro nevěstu, často má večírek určité konkrétní téma a pozvaní hosté se mají obléknout podle určité módy. Můžete se s kamarádkami dohodnout, že si všechny vezmete tričko stejné barvy a nevěstu necháte vylepšit o výbavu pro nevěstu jako např. korunku, šerpu, placku, podvazek, sehnat můžete rovnou celý set pro nevěstu. Úkol splní jasný nápis na předmětech, např. „Budu se vdávat.“, nebo „Budoucí nevěsta“. Ostatní členové rozlučkové party by mohli mít placky, šerpy nebo trička s nápisem „Tým nevěsty“. Záležet si dejte i na výzdobě a tematických doplňcích, na které si potrpí zejména dámy. Stačí jen improvizovat a díky tomu mít impozantní atmosféru. Pokud znáte vkus nevěsty, můžete rozlučku stylizovat do nějakého tématu. Téma pak může být dobrou linkou, jak provázat všechny hry, úkoly či aktivity. V případě dámské rozlučky můžete nevěstu obdarovat dárkem, jako žertovný předmět, šperk, upomínkový předmět jako je zarámovaný citát, svatební album, diář nebo rámeček na svatební fotku, župan, pyžamo, triko, podvazek, lahev dobrého šampaňského.


Rozlučka se svobodou pro ženicha

Pánové se spokojí s jednodušším programem, hlavně však ve společnosti svých přátel. To hlavní je dobré jídlo, kvalitní pití a skvělá parta. Lehčí to mají i z hlediska toho, že muži si většinou na detaily nepotrpí. Hlavní je znát záliby ženicha. Klasickou náplní je společná zážitková akce, nebo klidnější odpoledne a „divočejší“ večerní zábava (diskotéka, bar). Jako dárek přineste lahvinku dobrého alkoholu anebo doutník, triko, manžety do obleku, pásek s monogramy, motýlka či kravatu. 


Společná rozlučka se svobodou

Rozlučka se svobodou pro oba nemusí být nuda. Je to navíc dobré řešení pro páry, které mají velké množství společných přátel. Uspořádejte pro ně malou zahradní slavnost, nebo společnou zážitkovou akci. Někdy je důvodem ke společné akci také snaha o to, aby se přátelé snoubenců navzájem poznali ještě před samotnou svatbou, odpadá tedy seznamovací fáze.


POJĎME SPOLEČNĚ ZACHYTIT CITY A EMOCE