Výběr hudby na svatební obřad a na co nezapomenout?

Svatební obřad je bezesporu nejdůležitější částí celého svatebního dne. Vybrat a sladit hudbu na tento okamžik není vůbec snadné. Může to být opravdový oříšek. Tuto významnou životní událost je vhodné podkreslit hudbou, která vytvoří atmosféru dle vašeho přání. Věnovat se hudebnímu doprovodu na svatbu je důležité, neboť hudební podkres je nedílnou součástí svatebního dne. Hudba totiž může podpořit a umocnit emoce a to zcela nenápadným způsobem.

tipy_na_svatbu_cover 2

Svatební obřad je bezesporu nejdůležitější částí celého svatebního dne. Vybrat a sladit hudbu na tento okamžik není vůbec snadné. Může to být opravdový oříšek. Tuto významnou životní událost je vhodné podkreslit hudbou, která vytvoří atmosféru dle vašeho přání. Věnovat se hudebnímu doprovodu na svatbu je důležité, neboť hudební podkres je nedílnou součástí svatebního dne. Hudba totiž může podpořit a umocnit emoce a to zcela nenápadným způsobem.

Zde je třeba mít stále na zřeteli, že je sice nepřeberné množství písniček. Ale vyhněte se písničkám se smutným textem, i když se vám líbí a zní melodicky. Hudba ke svatebnímu obřadu musí být vhodná, měla by se vám líbit a měla by korespondovat s možnostmi dané obřadní síně.

Příchod jednotlivých aktérů může být sjednocen pod jednu skladbu nebo může být rozdělen do jednotlivých částí. O jaké části jde a jakou tedy zvolit hudbu?

Svatební obřad se skládá z těchto fází

Sňatek civilní:

1. hudba během příchodu a usazování rodiny a přátel (cca 10 minut před začátkem obřadu)
2. skladba k příchodu ženicha a svědků – délka skladby by měla být adekvátní vzdálenosti k obřadnímu místu
3. píseň k příchodu nevěsty – nejočekávanější část, kdy se hostům tají dech
4. hudba k polibku a k výměně prstýnků – podkresluje kouzelný okamži. Dále na podpisy novomanželů a svědků do svatebního protokolu
5. skladby během gratulací – decentně ukončuje oficiální část svatebního obřadu
6. závěrečná píseň pro průchod špalírem – prochází - li novomanželé špalírem, je vhodná živá a veselá píseň. Špalír je doporučen především kvůli výslednému efektu na fotografiích či videu. Kdy jindy zažijete vidět své hosty zvesela házet rýží, konfetami, foukat bublifukem, bujaře tleskat a radovat se, než na vlastní svatbě?


Sňatek církevní:

Počet hudebních vstupů zde záleží na domluvě s vámi a oddávajícím farářem.

Každý z budoucích novomanželů může mít svoji vlastní píseň. Lze si vybrat mezi živou hudbou nebo reprodukovanou. Živá hudba v podání např. houslí, klavíru, harfy vám zajistí neopakovatelnou atmosféru. Z výše uvedených jednotlivých fází se stal slušný playlist. Naštěstí také výběr z písní je opravdu široký. Nevíte – li si stále rady, je dobré domluvit si svatebního DJ. Tento profesionál by měl zvolit vhodný podtext nebo doporučit písničky, které pro tyto příležitosti hraje. Zrovna tak DJ bude skladbu po příchodu ženicha i nevěsty k místu oddávání postupně ztlumovat. Lze se také přímo s DJ domluvit na určitých přáních, např. pokud chcete, aby skladba na příchod hrála od určité vteřiny. Mít svatebního DJ má své výhody.

Při výběru hudby se dbá na to, aby ladila s místem svatebního obřadu. Pro svatbu v kostele se hodí varhaník či pěvecký sbor. Zámeckou síni potrhne zvuk smyčcového kvarteta. Svatba v přírodě má většinou nevýhodu s dodávkou elektřiny. Zde se hodí akustické nástroje. Zvažte také v návaznosti na prostor a počet hostů, zda je vhodné využít např. bezdrátové mikrofony pro oddávajícího, na svatební slib nebo na vyřčení „ANO“. Tato slova plná emocí by měla být opravdu slyšet. Vše je řešitelné. Avšak technická stránka věci by se neměla podcenit.


Technické podmínky:

V případě, že není v místě k dispozici elektřina, lze využít zvukovou aparaturu s vlastní baterií. Další možností je elektrocentrála, která sice vydává hluk, ale technicky založený DJ, koordinátor nebo šikovní svědci jistě dokážou umístit a zajistit elektrocentrálu za několik řad ve vinohradu, za horizont pozemku, na bezpečné místo do lesa, za budovu, která by bránila hluku apod. Následně vám postačí pouze např. 50m prodlužovací kabel a ozvučený obřad může začít.

V případě nepřízně počasí u obřadů pod širým nebem nelze riskovat poškození elektroniky. V místě by měl být párty stan či varianta přesunout obřad do vnitřních prostor.


Shrnutí:

Příchod hostů a novomanželů navozuje atmosféru výjimečnosti. Během první skladby se hosté usazují a zvyšuje se napětí. Během druhé skladby přichází lehce nervózní ženich. A poté se k oltáři nese okouzlující nevěsta. Během obřadní řeči se hodí zahrát klidná, nejlépe instrumentální hudba. Výrazná skladba by mohla rozptylovat a přehlušit kouzlo tohoto okamžiku. Při gratulaci hudbu novomanželé příliš nevnímají, zde se pravidla tolik respektovat nemusí. Přesto by skladba měla být klidnějšího rázu.
Obřad se totiž nedá zopakovat a hudba je jeho důležitou pasáží.

Je to v prvé řadě váš svatební obřad. A proto si vyberte hudbu, kterou máte rádi, která vás oslovuje a umocní váš prožitek. 


POJĎME SPOLEČNĚ ZACHYTIT CITY A EMOCE