Jak zvládnout svatbu s bříškem?

Právě jste zjistila, že jste těhotná, ale ještě nejste vdaná. Ale co vaše vysněná svatba? Váháte – li, jestli se vdát s miminkem pod srdcem, je zde několik tipů a rad, jak toto úskalí bez problémů zvládnout.

Vdávat se tedy s bříškem nebo se svatbou počkat, až se miminko narodí?

Někdy ve svém životě zažijete situace, kdy něco přichází v opačném pořadí, než si namyslíte a bývá zvykem. Příkladem může být těhotenství a svatba. V dnešní době již není ostudou vdávat se s bříškem. Těhotné nevěsty jsou v dnešní době k vidění stále častěji. Pokud se chcete vdávat v těhotenství, máte k tomu zřejmě svůj důvod (již dříve naplánovaná svatba, chcete dítě přivézt do formální rodiny).

Nevěsty v očekávání nemusí smutnit a věšet hlavu. Hodně nevěst řeší otázku, jestli se vdávat těhotná nebo počkat až se dítě narodí. Záleží také na průběhu těhotenství a v jakém stadiu těhotenství by svatba byla. Máte – li bezproblémové těhotenství, pak směle do toho. Pokud máte nevolnosti, jste dost unavená, máte rizikové těhotenství, stres z plánování svatby vám nepřidá. Nevolnosti by mohly odeznít, ale to nemůže nikdo zaručit. Plánování se dá delegovat na další osoby. Můžete využít služeb svatebního koordinátora, který se plánování zhostí za vás a na vás zůstanou už jen lehčí úkoly. Lze se nad celou situaci povznést, přijmout ji takovou, jaká je, může se ledacos změnit. Ale pokud se opravdu obáváte, že to lepší nebude a podléháte splínu, může se stát, že si svatbu vůbec neužijete. V takovém případě by bylo lepší se svatbou počkat.

Zmocnily se vás tedy pocity, zda jít k oltáři s bříškem nebo počkat, až se miminko narodí. Co bude jednodušší z hlediska formalit? Jaké šaty zvolit? Jak se budu cítit? To jsou klasické otázky, kdy se rozhodujete, co se svatbou dál. Svatba s bříškem má spoustu výhod i nevýhod.

tipy_na_svatbu_cover 2

Výhody a nevýhody svatby s bříškem

Nebudete muset řešit hlídání, péči o miminko. Nemusíte řešit mnoho formalit před narozením dítěte (určení otcovství, příjmení apod.). Dítě se tedy narodí do manželského svazku. Vyhovíte mnohým příbuzným, kteří mají rádi tradice. Vyřizování po úřadech je jednodušší s bříškem než s miminkem v náručí. Mnoho salónů je v dnešní době připravena na těhotné nevěsty, tudíž ani výběr šatů není problém. Žádné hubnutí do šatů, nějaké to kilo navíc se ztratí. Šaty pro těhotné jsou pohodlné. Vaše ratolest bude také na svatbě. Pěkně schované a stále s vámi. Nemusíte vymýšlet hlídání, přerušit zábavu.

Nevýhodou může být samotný jiný stav, mnohdy nevolnosti, únava, nepohoda, nemoci si svatbu užít jako netěhotná (napít se, neomezeně tančit, vše konzumovat, věnovat se naplno hostům, nemusí vám padnout vaše vysněné šaty apod.). To, že se nebudete na vlastní svatbě moci opít, má jen pozitiva – budete si vše pamatovat, nezničíte šaty, na fotografiích budete krásná a svěží. Na opilou nevěstu není hezký pohled.

Pokud se rozhodnete pro svatbu po porodu, je lepší počkat nějakou dobu, než bude miminko starší. Odstraní se tak mnohdy další překážky jako např. kojení, vypouklé bříško po porodu. Při svatbě po porodu byste mohli být v jednom kole. Sice dítě na svatbě jako družička či družba je roztomilé, ale na klidu obřadu a rodičům nepřidá. Zde je namístě už přemýšlet o svatební chůvě nebo jiné alternativě hlídání.

V případě svatby během těhotenství je důležité načasování. Těhotenství přináší řadu fyzických změn u ženy, má svá omezení, hodně tedy závisí na zdravotním stavu budoucí nevěsty. Každé těhotenství probíhá jinak, stěží odhadnete, jak moc vám bříško poroste. Nechte si dostatečnou rezervu na zkoušení a úpravy šatů, poslední zkoušku naplánujte zhruba na týden před svatbou.


Jak se obléknout?

Nejdříve si rozmyslete, zda chcete bříško v šatech skrývat nebo ho přiznat. Šaty však nevybírejte dlouho dopředu, protože nikdy nevíte, jak rychle se zakulatíte. Pokud na těhotenství nechcete upozorňovat, snažte se zvýraznit jiné partie, než je bříško (krajka, nařasení, odhalená záda).

Bříško naopak hezky vynikne v upnutých šatech, které bříško a boky pevně obepínají. Volte šaty z pružného materiálu. Komfort je na prvním místě.
Šaty vybírejte podle toho, v jaké fázi těhotenství se budete v den svatby nacházet. Pokud plánujete svatbu v prvním trimestru, můžete klidně volit šaty upnutější a zvýraznit malé roztomilé bříško. V období od čtvrtého a pátého měsíce už bude bříško viditelné a je třeba myslet hlavně na svůj vlastní komfort.

Co se týče obuvi, měli byste mít na paměti především pohodlí. Uvědomte si, že v botách strávíte celý den. Některé ženy mají v těhotenství oteklé nohy. Proto volte boty bez zbytečných pásků a šněrování. Zrovna tak raději zvolte boty s nižším podpatkem nebo úplně bez něj. Zde jde především o bezpečnost.


Kdy svatbu uspořádat?

Pokud vás vyloženě netlačí čas, je dobré svatbu v těhotenství naplánovat s ohledem na stádium gravidity. První trimestr je lepší vynechat. Druhý trimestr se jeví jako ideální období. Nejspíš budete mít stále zanedbatelné bříško, nevolnosti by měly být pryč či na ústupu.
Třetí trimestr může přinést úskalí jako větší zakulacení, s blížícím porodem se objevují také příznaky jako otoky, bolesti zad, velká únava. Také záleží, v jakém ročním období se těhotenství zrovna odehrává. Někdo touží po letní svatbě, někdo po zimní. To vše není jednoduché skloubit. 

40 cover-tipy-2021-


POJĎME SPOLEČNĚ ZACHYTIT CITY A EMOCE