Děti na svatbě – ano či ne?

Děti na svatbě jsou oživením a zpestřením. Mít děti před svatbou už není v dnešní době nic neobvyklého. Jestliže plánujete svatbu a máte vlastní děti, pak se počítá s tím, že se celé události pravděpodobně také zúčastní. Ovšem někdy snoubenci děti nemají – a pak přichází otázka, zda pozvat s hosty i jejich děti. Ať už je situace jakákoliv, je třeba pro děti na svatbě připravit vhodné prostředí a dostatek zábavy, aby si svatbu také mohly užít. Není totiž jednoduché věnovat jim v takovýto den dostatek pozornosti.

Děti dovedou svatbu rozzářit, zaplnit ji smíchem, radostí a dobrou náladou. Ale také pláčou, mohou pozlobit a umí zaměstnat rodiče na maximum.

Jak zařídit, aby se z dětí nestali nekontrolovaní uličníci, kteří mohou narušit chod obřadu i celé svatby? Je nutné se nad tímto tématem zamyslet, protože pokud děti nemáte vy, je pravděpodobné, že někdo ze svatebčanů své děti na svatbu vezme s sebou.

Nejdříve si představte situace, proč by děti na svatbě neměly být. Může jít o narušení dětským pláčem, někteří svatebčané budou muset odejít z oslavy dříve apod. Pokud se vám to pomyšlení příčí, nechcete zařizovat hlídání dětí a zábavu, dejte vědět svým blízkým, že svatba bude bez dětí. Svatebčany o vašem rozhodnutí informujte dostatečně dopředu, aby si mohli zařídit hlídání. Pokud někdo nepřijme vaše rozhodnutí s nadšením, je to váš den a vy určujete pravidla. Hosté by to měli plně respektovat. 

tipy_na_svatbu_cover 2

Necháte – li rozhodnutí na svatebčanech s dětmi, informujte je, zda budete zařizovat zábavu, dětský koutek, hlídání a v jaké formě, nebo vůbec ne, jak místo oslavy vypadá – zda je na zahradě, uvnitř dostatek prostoru, bezbariérový prostor s místem pro kočárek, jak je řešeno ubytování, možnost zapůjčení pokoje pro uložení ke spánku, k nakojení. Je vhodné se také při svatebních přípravách domluvit s rodiči dětí, co mohou jíst, zda připravit speciální menu, bude – li potřeba jídelní židlička a další potřeby pro děti.

Pokud děti na svatbě chcete, k jejich zabavení se nabízí dětský koutek či herna, aktivity, aby děti neměly šanci se nudit. Máte - li dostatek prostoru, děti jistě ocení, pokud pronajmete nafukovací hrad či trampolínu. Na těch se totiž dokážou zabavit dlouhé hodiny. Skvěle také poslouží taneční parket, ten je ale pravděpodobně nezabaví na příliš dlouho. Je však dobré vyhradit si chvíle, kdy se budou pouštět písničky pro děti. Skvělá zábava na svatbu pro děti, ale i pro dospělé, je vystoupení klauna nebo třeba kouzelníka. S tím se totiž děti nesetkávají každý den, takže je to jistě zaujme. Je však třeba vyhradit během dne vhodný prostor pro tuto aktivitu. Skvělé je upoutat děti hned při uvítání na svatbě nějakým milým balíčkem s překvapením, který je zabaví. Do toho můžete zařadit různé věci. Nemusí to vůbec být drahé věci, stačí drobnosti jako omalovánky s pastelkami, razítka, bublifuky, balónky.

Ideální je, pokud máte místo vyhrazené pouze pro dětskou zábavu. Vždy by zde ale měla být zodpovědná osoba, která bude na vše dohlížet. Děti můžete také zaujmout a zapojit do úkolů tak, že se účastní jako družičky a mládenci, slečny mohou ve svatebním průvodu držet nevěstinu vlečku, všichni mohou pózovat při focení s novomanželi, rozhazují okvětní lístky, vypouští balónky, foukají bublifuky. Mnohdy se na svatebních fotkách můžeme setkat s dětmi v roztomilých šatičkách a dětských oblecích. Vypadat to sice může dobře, ale vždy především myslete na pohodlí dětí. Každopádně i takto se dá využít přítomnost dětí na svatbě, tím, že budou dělat stylovou kulisu na svatebních fotografiích. Vždy ale zvažte, zda je úkol přiměřený věku dítěte. 

tipy_na_svatbu_cover 2

Realizace dětského koutku je asi nejoblíbenější alternativou. Pokud na oslavě již koutek existuje, postačí zajistit personál. Důležité je, aby prostředí vždy bylo bezpečné. Obsluha koutku se také může postarat o pitný režim dětí a jejich stravu.

Hlídání dětí na svatbě je nezbytností. I když jim totiž vymyslíte aktivity, je třeba, aby na ně někdo neustále dohlížel. Můžete si najmout paní na hlídání, chůvu, animátora. 


Hlídání můžete vyřešit několika způsoby: 

Hlídání rodiči - nebudete kvůli tomu muset nic zařizovat ani připlácet, jenže je třeba počítat s určitými úskalími. Jakmile se totiž děti rozhodnou, že potřebují pozornost, můžete se spolehnout, že si host svatební program zrovna moc neužije. Navíc pokud nevěsta se ženichem mají vlastní děti, rozhodně se bez hlídání neobejdou. 

Agentura, chůva - nejlepší variantou je zajistit chůvu, která se těm nejmenším bude během svatby věnovat. Také některé agentury se přímo specializují na hlídání dětí na svatbách. To přináší mnoho výhod. Tito lidé jsou totiž zkušení a poradí si i s větším počtem dětí. Navíc hravě vymyslí program i pro ty nejmenší a nejnáročnější, takže se děti nebudou nudit. Zvolíte – li asistenci chůvy, ta může také uložit dítě ke spánku apod. Tato volba je vhodná, kdy rodiči dítěte jsou snoubenci. Dítě je stále s vámi, ale chůva vám bude celý den s dítětem pomáhat. O jeho pohodlí, zábavu, péči, stravu, večerní uložení je tedy postaráno. Může také pomoci s odjezdem na obřad, s oblečením dítěte, zabavením během obřadu. Při této alternativě je dobré se předem setkat.

Měli byste také odhadnout složení dětí a ochotu maminek, které svěří děti na hlídání.

Zajímavým řešením, jak děti na nějakou tu chvíli zabavit, je také jejich vlastní občerstvení. Můžete jim někde stranou zařídit stůl plný sladkostí a dalších cukrovinek. Čím více druhů, tím lépe. Ovšem myslete na to, že je třeba připravit tento dětský sladký bar až po jídle, děti totiž rozhodně neodolají. Proto je dobré najít atraktivní pokrmy, které si s chutí dají. Zkuste do menu zařadit i vyloženě dětská jídla, zábavné zmrzlinové poháry a další drobnosti. Při sestavování zasedacího pořádku myslete na to, aby děti mohly sedět se svými rodiči. Pokud jde již o větší děti, mohou mít připravený dětský stůl, který bude v dohledu rodičů. Pro opravdu malé děti si vyžádejte u personálu dětské židličky.

Základní poučka říká, že: kdo si hraje, nezlobí. 


POJĎME SPOLEČNĚ ZACHYTIT CITY A EMOCE